Zasady odbioru odpadów BIO

Skoszona trawa, zgrabione liście, rozdrobione gałęzie po przycinaniu drzew i krzewów, wreszcie resztki żywności (ale wyłącznie pochodzenia roślinnego) – to tylko kilka przykładów odpadów BIO. Do tej grupy zaliczamy też np. trociny i niezaimpregnowane drewno, czyli odpady, z których zagospodarowaniem muszą poradzić sobie m.in. zakłady zieleni miejskiej czy zarządcy rodzinnych ogródków działkowych.
Odpady BIO w świetle przepisów
Kwestię gospodarowania odpadami BIO regulują dwa akty prawne: Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach oraz Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Pierwszy z wymienionych dokumentów definiuje bioodpady jako ulegające biodegradacji odpady z ogrodów i parków, odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych, gastronomii, zakładów zbiorowego żywienia, jednostek handlu detalicznego, a także porównywalne odpady z zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność. Drugi nakazuje zbieranie ich w pojemnikach lub workach w kolorze brązowym i oznaczonych napisem BIO. Oznaczenia pojemników na odpady muszą być odpowiednio duże – czyli powinny zajmować co najmniej 30% powierzchni widocznej dla użytkowników.
Za planowanie i realizację zbiórki odpadów z gospodarstw domowych odpowiadają gminy, co jest dużym ułatwieniem dla mieszkańców. Jednak podmioty objęte obowiązkiem prowadzenia elektronicznej ewidencji BDO muszą zadbać o organizację gospodarki odpadami we własnym zakresie. Dużym wsparciem mogą być dla nich usługi specjalistów np. stołecznej firmy Planet Recycling.
Odbiór odpadów BIO w Warszawie
Zasady odbioru bioodpadów nie są regulowane odgórnie. Sposób zbierania i przekazywania odpadów ustalany jest indywidualnie przez lokalne instytucje i przedsiębiorstwa zajmujące się ich obrotem. W związku z tym również odbiór odpadów BIO w Warszawie może wyglądać różnie w zależności od tego, komu ich wytwórca zleci wykonanie usługi. Na czym polegają wspomniane różnice?
W zależności od oferty przedsiębiorstwa i indywidualnych potrzeb klienta-wytwórcy odpadów BIO mogą one być odbierane cyklicznie lub jednorazowo. Niektóre firmy zapewniają zleceniodawcom pojemniki na odpady, inne wymagają samodzielnego zaopatrzenia się w odpowiednie zbiorniki. Jeśli wytwórca odpadów ma obowiązek prowadzenia BDO, bardzo ważne jest, by odbiorca spełniał wymagania określone w ustawie śmieciowej i zawsze wystawiał elektroniczną kartę przekazania odpadów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
REMONDIS Electrorecycling Sp. z o.o. Zakład Przetwarzania Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego
Recykling
woj. mazowieckie05-870 Błonie, Ekologiczna 2
-
Zakład obrotu złomem Spółka cywilna Robert Jeliński, Mateusz Jeliński
Recykling
woj. kujawsko-pomorskie85-758 Bydgoszcz, Przemysłowa 2
-
Dmpol Firma handlowo-usługowa Dariusz Ratajczak
Utylizacja
woj. wielkopolskie62-030 Luboń, 11 Listopada 4