Z jakich elementów są zbudowane panele fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jest to związane z działalnością rządowych programów (np. Twój Prąd, Czyste Powietrze), które pozwalają na pobranie jednorazowego dofinansowania. Istnieje również ulga termomodernizacyjna, dzięki której koszty związane z budową inwestycji można odliczyć od podatku. Co jeszcze warto wiedzieć na temat paneli fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne – budowa i działanie
Panele fotowoltaiczne wykorzystują działanie promieniowania słonecznego do przekształcania go na prąd stały. Elementem, który za to odpowiada, jest fotoogniwo. Często można się potkać również określeniem tej części mianem ogniwa.
Ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z płytki krzemowej. Na jej powierzchni znajdują się elektrody w formie siatki. Te, które znajdują się na górnej części, nazwane są zbierającymi i przesyłają ładunek ujemny. Elektrody z dolnej części nazywane są przenoszącymi i odpowiadają za ładunek dodatki.
Należy jednak pamiętać, że ogniwa znajdujące się w panelach fotowoltaicznych produkują prąd stały, natomiast w gniazdkach wykorzystywany jest prąd zmienny. Dlatego częścią instalacji jest inwerter, często nazywany również falownikiem. To właśnie dzięki niemu prąd stały zmieniany jest w prąd zmienny i może służyć do zasilania domowych urządzeń.
Do tego warto jeszcze wspomnieć o elementach ochronnych i zabezpieczających panele. Ogniwa fotowoltaiczne pokryte są specjalną folią ochroną i zabezpieczone przy pomocy hartowanej szyby. Całość umieszczona jest w niezwykle wytrzymałych profilach, co ułatwia montaż paneli oraz zabezpiecza je przed działaniem czynników atmosferycznych.
Dystrybucją i montażem instalacji fotowoltaicznych na terenie Częstochowy i okolic zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Passive Energy.
Ważne informacje dotyczące działania paneli fotowoltaicznych
Działanie paneli fotowoltaicznych uzależnione jest nie tylko od rodzaju ogniw i inwerterów zastosowanych w samej instalacji. Jednym z najważniejszych czynników jest prawidłowe umieszczenie ich. Trzeba pamiętać, że optymalnym kierunkiem ustawienia paneli jest południe. Domyślnie profile ustawiają je pod kątem 30-40 st., dzięki czemu maksymalizowana jest wydajność „zbierania” przez nie promieni słonecznych.
Wybierając odpowiednie miejsce na instalacje, warto wiedzieć, że nie musi się ona znajdować na dachu. Równie dobrze może zostać ustawiona na ziemi, jednakże najważniejszym czynnikiem jest brak zacienienia, ponieważ przyczynia się ono do znacznego obniżenia efektywności produkcji prądu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Klimar Pompy ciepła, klimatyzacja, fotowoltaika, rekuperacja Robert Kolski
Energia - odnawialna
woj. kujawsko-pomorskie87-720 Ciechocinek, Zdrojowa 50a
-
El-Max Firma handlowo-usługowa Adam Machaj
Energia - odnawialna
woj. małopolskie34-480 Jabłonka, Sobieskiego 5