Stosowanie autogazu a wpływ na środowisko
Szalejące ceny benzyny i oleju napędowego sprawiają, że coraz więcej osób rozważa montaż w samochodzie instalacji gazowej. Jest to rozwiązanie dużo bardziej ekonomiczne, ale czy także korzystniejsze dla środowiska? Na to pytanie odpowiemy w przygotowanym artykule. Omówmy w nim specyfikę płynnego paliwa gazowego. Porównamy również LPG do innych źródeł zasilania.
Czym jest LPG?
LPG to skrót od Liquid Petroleum Gas, co oznacza płynne paliwo gazowe. Jest to naturalny produkt uzyskiwany w efekcie wydobycia i rafinacji ropy naftowej oraz wydobycia gazu ziemnego. LPG to mieszanina propanu, butanu oraz innych gazów, która jest łatwopalna, ale nie zatruwa środowiska. Pod wpływem ciśnienia o wartości 2-8 bar gaz staje się cieczą. Zmiana stanu skupienia około 250-krotnie redukuje objętość LPG. To pozwala na magazynowanie większej ilości paliwa na mniejszej przestrzeni. Płynne paliwo gazowe jest bezwonne. W celu zachowania standardów bezpieczeństwa do mieszaniny dodaje się substancję o charakterystycznym zapachu.
Gaz płynny charakteryzuje się prostą strukturą molekularną, dzięki której zaliczamy go do paliw o niższej emisyjności zanieczyszczeń od tradycyjnych paliw kopalnych. Jednocześnie LPG wykazuje wyższą wartość energetyczną od innych paliw z analogiczną strukturą molekularną. Benzyna oraz olej napędowy składają się z cząsteczek znacznie bogatszych w węgiel. W procesie ich spalania ilość wytwarzanych związków tlenku węgla jest o wiele większa niż w przypadku LPG.
Jak instalacja gazowa w samochodzie wpływa na środowisko?
Autogaz, którym zasilana jest instalacja LPG, to źródło czystej i bezpiecznej dla środowiska energii. Jak podaje Europejska Organizacja Gazu Płynnego (AEGPL), podczas spalania LPG emisja związków węgla do atmosfery jest niższa o ok. 20% niż w przypadku benzyny. Jednocześnie w procesie tym nie wytwarzają się szkodliwe związki siarki i ołowiu. Podczas spalania LPG powstaje także mniej związków azotu aniżeli w przypadku oleju napędowego oraz benzyny. Dotyczy to również wydzielania aerozoli powietrznych (PM).
Rosnące wymogi Unii Europejskiej dotyczące składu i poziomu emisji spalin wymuszają poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Niestety ceny pojazdów elektrycznych są w dalszym ciągu relatywnie wysokie. Złotym środkiem okazuje się być w tym przypadku LPG. Montaż instalacji gazowej w aucie to o wiele tańszą alternatywą dla zakupu pojazdu elektrycznego. Dodatkowym atutem jest fakt, że samochody elektryczne mają o wiele mniejszy zasięg i nie sprawdzają się na dłuższych trasach. Tym bardziej że w dalszym ciągu słabo rozwinięta jest sieć punktów ładowania takich pojazdów.
Samochody elektryczne są nieco bardziej ekologiczne od aut zasilanych LPG, ponieważ nie emitują szkodliwych związków do atmosfery. Z drugiej strony energia potrzebna do ich zasilania jest magazynowana w bateriach litowo-jonowych. Do ich produkcji używane są metale ciężkie, których wydobycie zakłada eksploatację surowców nieodnawialnych oraz wykorzystanie procesów szkodliwych dla środowiska.
Korzystanie z instalacji LPG w samochodzie jest bardziej przyjazne dla środowiska, aniżeli w przypadku innych surowców kopalnych. Ponadto redukuje koszty użytkowania pojazdu. Oczywiście pod warunkiem doboru wysokiej jakości układu oraz prawidłowego montażu. Dlatego warto korzystać z rozwiązań proponowanych przez sprawdzonych dostawców. A takim jest firma ALEX z Białegostoku, producent nowoczesnych instalacji LPG. W 100% polskie przedsiębiorstwo ma na koncie wykonanie ponad 300 tysięcy instalacji gazowych do samochodów. Firma zbudowała także sieć 150 rekomendowanych warsztatów, które doradzają w zakresie wyboru najlepszych podzespołów i wykonują montaż instalacji LPG.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana