Różnice między panelem fotowoltaicznym a słonecznym

Słońce już od bardzo dawna wykorzystywane było jako źródło energii. Promieniowanie słoneczne, przynajmniej z naszej perspektywy, jest niewyczerpalne, darmowe i bardzo efektywne. Do najpopularniejszych instalacji przetwarzających energię ze słońca należą panele słoneczne i fotowoltaiczne. Jakie są między nimi różnice? Dowiesz się po przeczytaniu artykułu.
Darmowe i ekologiczne pozyskiwanie energii słonecznej
W najbliższej przyszłości czeka nas poważny kryzys energetyczny. Klasyczne źródła energii kurczą się, a ich stosowanie przyczynia się do zmian klimatycznych i szkodliwych zjawisk w środowisku człowieka. Na szczęście rosnąca świadomość ekologiczna zmusza ludzkość do poszukiwania źródeł energii odnawialnej. Czysta energia słoneczna umożliwia znaczne oszczędności i przyczynia się do obniżenia emisji szkodliwych produktów spalania klasycznych paliw. Więcej informacji o wykorzystaniu ekologicznych źródeł energii znajdziesz na stronie internetowej dostawcy systemów fotowoltaicznych A-ONE Group Solution.
Kolektory słoneczne
Najważniejszym elementem paneli (kolektorów) słonecznych jest absorber, wykonany z materiału pochłaniającego energię fal elektromagnetycznych promieniowania słonecznego. Kolektory są zazwyczaj płaską konstrukcją osadzoną w ramach i wypełnioną układem cienkich rurek. Przewody odbierające z absorbera ciepło mogą mieć formę równoległych rurek lub formę meandrową. Obudowa paneli jest szczelnie zamknięta, tak by ograniczać straty energii i chronić przed uszkodzeniami. Górna powierzchnia kolektora przykryta jest odporną szybą. Wewnątrz rurek przepływa zazwyczaj roztwór glikolu, który nagrzewa się ciepłem przekazywanym przez absorber. Nagrzany płyn przepływa do zasobnika, gdzie oddaje ciepło ogrzewanej wodzie użytkowej.
Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych. Montuje się je na dachach budynków lub specjalnych konstrukcjach, w miejscach najbardziej wyeksponowanych na promieniowanie słoneczne. Panele zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną, wykorzystując zjawisko fotowoltaiczne. Fotony, które są częścią promieniowania elektromagnetycznego słońca, uderzają w ogniwo fotowoltaiczne i przekazują swoją energię. Dzięki niej w półprzewodniku, z którego zbudowane jest ogniwo, tworzy się prąd elektryczny. Jest to prąd stały. Trafia on do falowników, gdzie zamieniany jest na prąd zmienny, odpowiadający parametrom wymaganym w sieci energetycznej. Specjalne liczniki rejestrują prąd zużyty przez właściciela instalacji oraz energię przekazaną do operatora systemu dystrybucji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zaxon Smart Energy Management Michał Sondej
Energia - odnawialna
woj. zachodniopomorskie75-604 Koszalin, Zwycięstwa 140 lok. 102
-
Klimar Robert Kolski
Energia - odnawialna
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, gen. Jana Henryka Dąbrowskiego 6