Rola recyklingu materiałów pozostałych po rozbiórce
Duże znaczenie recyklingu materiałów pozostałych po rozbiórce wynika ze wzrostu społecznej świadomości ekologicznej. Ma to związek z obowiązującymi przepisami oraz możliwością ponownego wykorzystania niektórych tworzyw. Obecnie tego typu odpady stanowią około 30% wszystkich śmieci wytwarzanych na terenie Unii Europejskie. Dlaczego przetwarzanie odpadów budowlanych jest tak ważne?
Jakie materiały podlegają recyklingowi?
Do odpadów remontowo-budowlanych zalicza się beton, pustaki, cegły, gruz betonowy i ceglany, elementy drewniane, ceramikę i styropian. Ze względu na duże zróżnicowanie materiałów konieczna jest ich odpowiednia segregacja. Do ponownego przetworzenia nadają się tylko te odpady, które stwarzają możliwość oddzielenia od siebie poszczególnych elementów.
Najczęściej poddawanym recyklingowi materiałem po rozbiórce jest gruz powstały z płyt gipsowo-kartonowych czy wyburzania ścian działowych. Po zmieleniu i przetworzeniu powstają z niego nowe materiały budowlane, używane do budowy i wykańczania podczas kolejnych prac.
Tworzywem, które doskonale nadaje się do ponownego wprowadzenia na rynek, okazuje się również drewno. Łatwo można je zdemontować oraz ponownie połączyć z użyciem śrub czy kątowników. Jednocześnie pozostałości tego materiału mogą być wszechstronnie wykorzystywane, np. do produkcji kompozytów drewno-polimerowych.
Pozostałości betonu i cegieł określa się jako równie cenny surowiec wtórny. Służy do wzmacniania i stabilizacji gruntu w trakcie tworzenia nowych dróg. Świetnie sprawdza się też jako budulec do regulowania rzek i umacniania brzegów.
Jakie znaczenie ma recykling materiałów budowlanych?
Wszelkiego rodzaju działalność budowlana jest źródłem dużej ilości odpadów, zarówno w czasie budowy czy użytkowania, jak i podczas rozbiórki. Ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Jednocześnie takie działania powodują obniżenie kosztów dla inwestorów. Planując prace likwidacyjne, warto zdecydować się na usługi firmy, która oprócz profesjonalnego wyburzenia, zajmie się też przetworzeniem pozostałych śmieci, np. Euro Metal.
Recykling zmniejsza presję wywieraną na ekosystem przez ogromne ilości składowanych odpadów. Daje szanse na zahamowanie negatywnych procesów związanych z degradacją środowiska poprzez możliwość ponownego wykorzystania niektórych materiałów. Wprowadzenie zmian w zakresie recyklingu materiałów budowlanych stwarza szansę zachowania istniejących zasobów dla przyszłych pokoleń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana