Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne zdobywają coraz więcej zwolenników zarówno wśród gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Trudno się temu dziwić. To zdrowa energia i możliwość uniezależnienia się od stale rosnących rachunków za energię elektryczną płynącą z sieci. Jakie rodzaje systemów fotowoltaicznych można zastosować i czym się charakteryzują?
Rodzaje instalacji fotowoltaicznych – co wybrać?
Systemy fotowoltaiczne można podzielić według różnych kryteriów. Jednak jednym z najistotniejszych podziałów, od którego zależy zarówno dobór samych paneli, poszczególnych komponentów instalacji, jak i przyszłe funkcjonowanie i współpraca z siecią, jest rozgraniczenie na fotowoltaikę sieciową, hybrydową i niezależną. Wszystkie warianty profesjonalnie może zaprojektować i dobrać w zależności od indywidualnych potrzeb monter instalacji fotowoltaicznych Eco Energia.
Przeczytaj również: Moduły fotowoltaiczne i falowniki
Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje instalacji fotowoltaicznych?
Fotowoltaika sieciowa to wariant wymagający stosunkowo najmniejszego wkładu finansowego. Umożliwia jednocześnie korzystanie z prądu z sieci i nie wymaga zakupu akumulatorów. Nadwyżkę wytworzonej energii można odsprzedać. Jest to system wybierany najczęściej, a zakup zwraca się najszybciej.
Przeczytaj również: Jak krok po kroku przebiega montaż fotowoltaiki?
W instalacji hybrydowej poza panelami dodatkowym źródłem prądu są również generatory spalinowe lub np. turbiny wiatrowe. Taki system nie wyklucza przede wszystkim magazynowania energii lub sprzedawania nadwyżek sieci. Instalacje niezależne natomiast zazwyczaj nie są podłączone do sieci. Wytworzona energia gromadzona jest w akumulatorach i umożliwia pełną samowystarczalność. To doskonała opcja dla miejsc, gdzie dostęp do sieci bywa utrudniony np. w związku z położeniem geograficznym czy odległością działki od innych zabudowań i sieci.
Przeczytaj również: Fotowoltaika a zmiany klimatyczne – jak przyczyniamy się do ochrony środowiska?
Podział instalacji fotowoltaicznych ze względu na miejsce montażu
Instalacje fotowoltaiczne można także podzielić ze względu na umiejscowienie paneli. Jeżeli warunki panujące na danej działce temu sprzyjają, panele montuje się pod odpowiednim kątem na dachu od strony południowej. Jest to zazwyczaj około 35 stopni. Jeżeli jednak jest to niemożliwe z powodu niesprzyjającej ekspozycji dachu, występujących drzew lub obecnego zacienienia, montaż wykonywany jest na gruncie za pomocą specjalnej konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana