Pozostałości po rozbiórce. Co oddać do skupu?

Po zakończeniu rozbiórki budynku pozostaje masa niepotrzebnych odpadów. Część z nich nadaje się już do użytku, jednak niektóre można z powodzeniem przekazać do skupu. Takie rozwiązanie to sposób na zarobienie często niemałej sumy pieniędzy, a także pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów. Jakie pozostałości po rozbiórce warto przekazać do punktu skupu?
Co można oddać do skupu złomu?
Podczas rozbiórki znaleźć można sporo elementów, które bez problemu zostaną przyjęte w skupie. Pierwszą grupę stanowią elementy konstrukcji stalowych, które znajdują się niemalże w każdym budynku. W razie problemów z ich przewiezieniem większość przedsiębiorstw np. firma Remet, oferuje pomoc w transporcie złomu. Warte uwagi są również elementy wykonane z miedzi, które wielokrotnie znaleźć można w odpadach porozbiórkowych. Są to m.in. stare kable miedziane, a także elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej lub wentylacyjnej. Skupy także chętnie przyjmują nieużywany sprzęt elektroniczny w postaci telewizorów, komputerów czy kolektorów słonecznych. Po demontażu bardzo często gromadzą się również pozostałości wykonane z mosiądzu. Wykorzystuje się go do produkcji armatury, a także klamek i okuć w drzwiach czy oknach. Wszystkie wymienione odpady mogą zostać z powodzeniem przekazane do skupu i ponownie wykorzystane jako surowiec wtórny.
Przeczytaj również: Co zrobić ze zużytym silnikiem zaburtowym?
A co z resztą odpadów?
Gruz powstały po rozbiórce, który nie nadaje się do przekazania do skupu złomu, nie może zostać wyrzucony do zwyczajnego kontenera na odpady. Takie postępowanie jest niezgodne z obowiązującym prawem i może skutkować poniesieniem konsekwencji finansowych. Resztki materiałów budowlanych najlepiej przekazać do najbliższego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który znajduje się w każdej gminie. Takie rozwiązanie to legalny i wygodny sposób na pozbycie się odpadów porozbiórkowych. Dzięki odpowiedzialnemu podejściu do gospodarowania śmieciami i przekazywaniu pozostałości do skupu złomu możliwe jest ich ponowne wykorzystanie. Gruz zostaje poddany oczyszczeniu, segregacji i rozdrobnieniu, a następnie jest używany ponownie, np. podczas budowy dróg czy nasypów kolejowych. Wiele osób wykorzystuje recyklingowane odpady porozbiórkowe do tworzenia podjazdów lub jako wypełnienie na placach budowy.
Przeczytaj również: Jakie tworzywa mogą być poddane recyklingowi?
Przeczytaj również: Jak opracować optymalny system odbioru surowców z przedsiębiorstwa?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ekoprod Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Utylizacja
woj. śląskie41-905 Bytom, Konstytucji 61