O czym warto pamiętać decydując się na panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ umożliwiają w znacznym stopniu obniżenie kosztu zakupu energii elektrycznej. Jednakże wokół nich narosło sporo mitów oraz wiele czynników nie jest branych pod uwagę przez przyszłych właścicieli. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed zdecydowaniem się na zakup paneli fotowoltaicznych.
Czynniki wpływające na działanie paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne generują energię elektryczną z promieni słonecznych. Jednakże, by ich możliwości produkcyjne pokrywały się z zapotrzebowaniem danego obiektu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest odpowiednie umieszczenie instalacji. Musi ona znajdować w miejscu dobrze nasłonecznionych, które jest wystawiona na długą ekspozycję światła słonecznego. Najlepsze są miejsca położone od strony południowej, na które nie pada cień.
Drugim aspektem wartym przemyślenia jest rodzaj instalacji fotowoltaicznej. W systemie grid-on nadwyżki energii są przesyłane do sieci, a następnie stamtąd odbierane w okresie krótkiej ekspozycji świetlnej (jesień-zima). Należy jednak pamiętać, że w większości umów wraca do nas jedynie 80% przesłanej energii. Alternatywnym rozwiązaniem są system grid-off, gdzie nadwyżki energii sami magazynujemy w specjalnych akumulatorach, jednakże jej przechowywanie również generuje pewne straty.
Sprzedażą i montażem paneli fotowoltaicznych zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Solaris z Łęki Opatowskiej.
Parametry paneli fotowoltaicznych, które trzeba wziąć pod uwagę
Jednym z głównych parametrów paneli fotowoltaicznych, który trzeba wziąć pod uwagę, jest ich moc szczytowa. Najczęściej jest wyrażana symbolem Wp. Należy mieć jednak pamiętać, że wartości mocy szczytowej określane są dla optymalnych warunków pogodowych, gdzie natężenie promieniowania słonecznego wynosi 1000 W/m2.
Kolejnym ważnym parametrem jest maksymalne napięcie systemu. Określa ono maksymalne dopuszczalne napięcie, przy którym instalacja będzie mogła pracować. W tym przypadku różnice mogą być znaczne i uzależnione są od konkretnego rozwiązania technologicznego wykorzystywanego w danych panelach. Najczęściej te wartości wahają się pomiędzy 600 a 1.000 V.
Nie bez znaczenia pozostaje również dopuszczalna temperatura pracy. Należy mieć na uwadze, zwłaszcza biorąc pod uwagę coraz wyższe temperatury w okresie letnim. Najczęściej spotykane granice instalacji oscylują między 45 st. a 90 st. Celsjusza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Multi-Tech Instalacje Sp. z o.o.
Energia - odnawialna
woj. śląskie42-141 Przystajń, Częstochowska 128