Które odpady podlegają recyklingowi?
Śmieci to każdy przedmiot lub materiał, który nie ma dla nikogo wartości. Jednak są wśród nich odpady, które można posegregować i poddać recyklingowi. W ten sposób można spróbować zmniejszyć zanieczyszczenie i pomóc w ochronie środowiska naturalnego dla dobra teraźniejszych i przyszłych pokoleń. Jakie to odpady? Co można z nich uzyskać po przetworzeniu? Sprawdź!
Co można poddać recyklingowi?
Dzięki prostej czynności polegającej na codziennej segregacji śmieci dużą część materiałów można odzyskać, a następnie przetworzyć lub ponownie wykorzystać. Najpopularniejsze odpady, które nadają się do recyklingu to:
Przeczytaj również: Jak opracować optymalny system odbioru surowców z przedsiębiorstwa?
- Plastik – wszystkie butelki po napojach, kosmetykach i detergentach, foliowe woreczki, reklamówki, nakrętki, pojemniki na żywność, opakowania po jogurtach itd. Po przetworzeniu powstają z nich nowe opakowania i butelki, ale także zabawki, ramy okienne, meble ogrodowe, namioty, a nawet buty i odzież.
- Opakowania papierowe i kartonowe – w tym stare gazety, książki, zeszyty, pudełka po butach itp. pozbawione plastikowych i metalowych elementów. Z poddanego recyklingowi papieru można uzyskać ponad 5000 różnych produktów np. serwetki i banknoty.
- Szkło – butelki szklane po sokach, alkoholu, słoiki po produktach spożywczych oraz szklane opakowania po kosmetykach. Materiał ten może być ponownie wykorzystany np. po procesie mycia odpadów. Można też w 100% wykorzystać jego recykling i to nieskończoną ilość razy!
- Puszki i metale – mogą być w pełni odzyskiwane nieskończenie wiele razy. W ten sposób recykling metali takich jak m.in. aluminium, miedź, stal jest procesem dość prostym w porównaniu z procesem ich pozyskiwania od zera. Istnieją jednak pewne rodzaje metali, których nie można poddać recyklingowi. Są to np. puszki z farbami lub toksycznymi produktami, aerozole itp.
- Odpady BIO – to różne odpady organiczne, najczęściej rośliny, które można poddać procesom kompostowania (na nawóz) i biofermentacji (dla energii).
Gdzie trafiają posegregowane odpady?
Jeśli odpowiednio posegregujesz śmieci i wrzucisz je do właściwego pojemnika na odpady nadające się do ponownego wykorzystania, trafią one do zakładu odpadów np. Recykler Szczecin, gdzie zostaną przetworzone w ramach recyklingu. Zostaną więc przekształcone w nowe produkty lub zasoby materiałowe, poddane transformacji fizykochemicznej, by były gotowe do wykorzystania w nowym procesie produkcyjnym.
Przeczytaj również: Jakie tworzywa mogą być poddane recyklingowi?
Traktując recykling jako życiową postawę, przyczyniasz się do zmniejszenia zużycia surowców i pomagasz wyeliminować nadmierną ilość odpadów.
Przeczytaj również: Co zrobić ze zużytym silnikiem zaburtowym?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana