Jak przebiega proces recyklingu pojazdów?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej osób zastanawia się, jak przebiega proces recyklingu pojazdów. W końcu każde auto ma swój żywot, a po jego zakończeniu nie pozostaje nic innego, jak odpowiednio je zutylizować. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej i poznać tajniki profesjonalnej utylizacji aut.
Pierwszy etap procesu – demontaż i segregacja części
Recykling pojazdów rozpoczyna się od demontażu różnych elementów składowych. To kluczowy moment, podczas którego specjaliści dokonują starannej segregacji części, które można wykorzystać ponownie bądź przekazać do dalszego przetwarzania. Usuwa się również substancje szkodliwe dla środowiska, takie jak płyny eksploatacyjne czy baterie. Po oczyszczeniu karoserii z wszelkich możliwych do odręcznego demontażu podzespołów, przystępuje się do kolejnego etapu recyklingu pojazdu na złomowisku.
Przetworzenie karoserii na złom
Gdy wszystkie podzespoły zostaną usunięte, pozostaje jedynie nadwozie samochodu. W tej chwili karoseria jest gotowa do przetworzenia na złom. Istnieje kilka metod uzyskiwania złomu, jednak najczęściej stosowaną jest tak zwane granulowanie, czyli wykorzystanie specjalistycznych maszyn do rozdrabniania karoserii na drobne kawałki. W wyniku tego procesu otrzymuje się fragmenty stalowe, które następnie są poddawane oddzielaniu magnetycznemu.
Proces pozyskiwania surowców wtórnych
Po oddzieleniu elementów stalowych specjaliści, tacy jak auto-złom WOMAR z Chorzowa, przystępują do pozyskiwania surowców wtórnych, takich jak aluminium, miedź czy cynk. W tym celu stosuje się różne metody, wśród których najbardziej popularna jest elektrostatyczne oddzielanie frakcji nieżelaznych od żelaznych. Surowce te trafiają później do zakładów przetwórczych, gdzie przerabiane są na nowe produkty.
Ostatni etap recyklingu pojazdów – odzysk energetyczny
W procesie recyklingu pojazdów nie można zapominać o odzysku energetycznym. Chodzi tu głównie o pozostałości po oponach czy elementach gumowych, które również mają swoją wartość energetyczną. Spalanie odpadów gumowych pozwala na odzyskanie energii oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Proces recyklingu pojazdów to złożone i wymagające przedsięwzięcie, które pozwala na zagospodarowanie prawie wszystkich składowych zużytych samochodów. Właściwe przeprowadzenie tego procesu pozwala na odzyskanie wartościowych surowców oraz energii, przyczyniając się do ochrony środowiska i zasobów naturalnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
REMONDIS Electrorecycling Sp. z o.o. Zakład Przetwarzania Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego
Recykling
woj. mazowieckie05-870 Błonie, Ekologiczna 2
-
Zakład obrotu złomem Spółka cywilna Robert Jeliński, Mateusz Jeliński
Recykling
woj. kujawsko-pomorskie85-758 Bydgoszcz, Przemysłowa 2