Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika i wykorzystanie energii pochodzącej z promieniowania słonecznego to bardzo szeroka dziedzina, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem, głównie wśród odbiorców indywidualnych. Bardzo łatwo pomylić jednak ze sobą działanie poszczególnych systemów, na przykład paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. To nie są zbieżne ze sobą produkty. Czym się od siebie różnią?
Podstawowe różnice między kolektorami a panelami fotowoltaicznymi
Przede wszystkim warto powiedzieć o tym, że zarówno kolektory, jak i panele FV pobierają energię ze słońca i używają jej do zamiany na wykorzystywaną w różnych celach energię. Mają również podobny wygląd, więc na pierwszy rzut oka trudno jest ocenić, z czym dokładnie ma się do czynienia. Na tym podobieństwa się kończą. Główna różnica dotyczy przeznaczenia kolektorów słonecznych (oferowanych np. w firmie BRINSTAL) i paneli fotowoltaicznych. Te pierwsze przetwarzają energię promieniowania słonecznego na energię cieplną, a więc ogrzewają w ten sposób wodę użytkową. Z kolei drugie z wymienionych zamieniają energię ze słońca na energię elektryczną wszechstronnego zastosowania. Można zatem w ten sposób zasilać urządzenia.
Różna zasada działania i odmienne miejsce montażu
Obydwa systemy różnią się od siebie także zasadą działania, która wynika ze zróżnicowanej budowy urządzeń. W kolektorach słonecznych promieniowanie UV zostaje przechwytywane przez powierzchnię absorbera i jest przetwarzane na ciepło. Dzięki temu nośnik ciepła nagrzewa się i przemieszcza do zbiornika akumulacyjnego, w którym jest ulokowana woda użytkowa.
Kolejna kwestia odnosi się do lokalizacji. Elementy fotowoltaiczne można zainstalować albo na dachu, albo w innym miejscu działki. Nie ma takiej możliwości w przypadku kolektorów słonecznych, które mogą być umiejscowione jedynie na dachu, w dodatku w odległości minimum trzech metrów od poziomu gruntu.
Czemu warto rozważyć zainstalowanie kolektorów słonecznych?
Jest wiele korzyści przemawiających za zainstalowaniem kolektorów słonecznych. Otóż takie urządzenia pozwalają na rozsądne z ekonomicznego punktu widzenia wykorzystanie promieniowania słonecznego do podgrzania wody.
Ogromnym plusem z takiego rozwiązania jest również fakt, że kolektory nie wymagają dodatkowych kosztów obsługi. Montaż kolektorów słonecznych nie wiąże się z koniecznością uzyskiwania specjalistycznych pozwoleń. Mimo to, warto zlecić realizację profesjonalistom, którzy znają się na swojej pracy. Poza tym, realizacja takiej inwestycji nie wiąże się z potrzebą dokonywania zmian w projekcie budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Luxusolary Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Energia - odnawialna
woj. dolnośląskie59-700 Bolesławiec, Zabobrze 20C
-
Klimar Robert Kolski
Energia - odnawialna
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Bażyńskich 2 lok. 11