Czy pudełka kartonowe nadają się do ponownego przetworzenia?

Ponowne wykorzystywanie materiałów do produkcji kolejnych wyrobów pozwala na zmniejszenie obciążenia środowiska naturalnego przez redukcję zapotrzebowania na surowce i ograniczenie zużycia energii oraz wpływa na ograniczenie ilości powstających odpadów. Wśród surowców, które recyklinguje się stosunkowo często i niewielkim kosztem jednymi z najważniejszych są papier, karton i tektura.
Wyroby papiernicze a możliwości ich recyklingu
Głównym składnikiem papieru, kartonu oraz tektury falistej wykorzystywanych szeroko do produkcji opakowań jest celuloza. Pozyskuje się ją z naturalnego drewna, a także z wcześniej używanych wyrobów papierniczych – makulatury i wszelkiego typu pudeł, przekładek, tub czy podobnych elementów. Ponieważ ulega ona naturalnemu rozkładowi, nie szkodzi środowisku naturalnemu nawet wówczas, gdy trafia na wysypisko odpadów. Bardziej ekologiczne będzie jednak użycie jej do ponownego przerobu na masę potrzebną przy produkcji papierów, kartonów i tektur. W ten sam sposób można potraktować pudełka kartonowe, które po rozdrobnieniu posłużą do pozyskania kolejnej partii surowca. Takie postępowanie oznacza skrócenie cyklu produkcyjnego oraz redukuje zużycie wody, energii oraz chemikaliów stosowanych przy przerobie surowego drewna. Recykling przekłada się więc na realne korzyści dla producentów i użytkowników, jak również środowiska naturalnego. Nie można też zapominać, że wiąże się to również ze sporym ograniczeniem emisji CO₂.
Jakie są rodzaje pudeł kartonowych, które nadają się do recyklingu?
Recyklingowi można poddawać większość wyrobów papierniczych, a więc zarówno tekturę litą, jak i falistą, a także karton oraz wszelkie typy papierów. Pewne ograniczenia istnieją w przypadku kartonów powlekanych, które wymagają dodatkowych i nie zawsze opłacalnych procesów technologicznych. Będzie to dotyczyło m.in. kartonu pokrytego cienką warstwą aluminium lub tworzywa sztucznego. Materiały takie zwykle nie są jednak używane do produkcji pudeł. W przypadku standardowych wyrobów tego rodzaju, także pudeł z tektur kaszerowanych, nie ma żadnych przeszkód, aby surowiec przeznaczyć do recyklingu. Wyjątkiem będą te opakowania, które zostały zamoczone substancjami innymi niż woda, jak również zabrudzone olejami, smarami czy resztkami organicznymi. Możliwość ponownego wykorzystania surowców jest jedną z zalet, na które zwracają uwagę producenci pudeł kartonowych, tacy jak choćby firma Media Gold, oferująca szeroki wybór pudełek wyprodukowanych z tektury litej oraz falistej i kartonu, a także innych typów opakowań oraz akcesoriów tekturowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
REMONDIS Electrorecycling Sp. z o.o. Zakład Przetwarzania Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego
Recykling
woj. mazowieckie05-870 Błonie, Ekologiczna 2
-
Zakład obrotu złomem Spółka cywilna Robert Jeliński, Mateusz Jeliński
Recykling
woj. kujawsko-pomorskie85-758 Bydgoszcz, Przemysłowa 2
-
Ekoprod Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Utylizacja
woj. śląskie41-905 Bytom, Konstytucji 61