Co zrobić ze starymi czasopismami i gazetami?
Niegdyś wiele osób zbierało gazety i czasopisma. Stare magazyny nie zostały wyrzucone z różnych powodów. Jedni nie zdążyli nigdy doczytać interesującego artykułu, drudzy czekali na idealną chwilę, by zacząć rozwiązywać krzyżówki, natomiast jeszcze inni zachowali gazety np. ze względu na doskonały przepis na sernik. Jednak w dzisiejszych czasach stawia się na minimalizm oraz ekologiczność. Dowiedz się, co można zrobić ze starymi gazetami.
Gdzie można oddać stare czasopisma?
Jeśli znalazłeś u siebie stare gazety, nie wyrzucaj ich do kosza. Poszukaj w swojej okolicy punktu odbioru surowców wtórnych, taki jak Skup Złomu i Metali Kolorowych Andrzeja Burczy. Takie firmy zazwyczaj przyjmują:
metale,
odpady niestalowe,
mosiądz,
miedź,
cynę,
aluminium,
tworzywa sztuczne,
makulaturę,
akumulatory.
Korzystając z profesjonalnych skupów, można nie tylko się pozbyć zalegających przedmiotów, z których nikt już nie korzysta, ale przy tym jest to łatwy sposób na podreperowanie domowego budżetu.
Co można oddać do skupu makulatury?
Makulatura to nic innego jak papier, karton, stare gazety, dokumenty czy sfatygowane książki. Choć w przypadku tych ostatnich, warto przemyśleć podarowanie ich bibliotece lub innej osobie, chyba że ich stan już nie pozwala na korzystanie z nich. Wiele osób zastanawia jakie procesy zachodzą po oddaniu surowców wtórnych na skup. W przypadku makulatury recykling polega na:
podzieleniu jej na odpowiednie sorty papieru,
rozlokowaniu makulatury w tzw. belach,
rozwłóknieniu papieru, które jest wykonane za pomocą mieszania go z gorącą wodą,
oczyszczeniu makulatury z wszelkich zabrudzeń w postaci kurzu, piasku, metalowych zszywek i innych elementów,
sortowaniu i frakcjonowaniu uzyskanej masy, które wykonuje się z uwzględnieniem długości włókien celulozowych,
wybarwieniu, które pozwoli na wykorzystanie powstałego papieru do produkcji nowych gazet lub książek, tę czynność można pominąć, jeśli masa zostanie wykorzystana do produkcji kartonu i tektury.
W ten sposób niepotrzebnie zalegające gazety mogą zostać zadrukowane nowymi historiami.
Jakie są korzyści z oddania starych gazet do skupu?
Warto pamiętać, że oddanie surowców wtórnych do skupu wiąże się nie tylko z drobnym przychodem finansowym. Przede wszystkim jest to możliwość wsparcia środowiska naturalnego. Pozwala to na ograniczenie wycinki drzew, bez potrzeby rezygnowania z papierowej książki czy gazety. Co więcej, do recyklingu makulatury jest zużywane znacznie mniej zasobów w postaci wody czy energii elektrycznej niż do produkcji nowego papieru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana