Co to jest ochrona środowiska? Jak dbamy o środowisko?
Ochrona środowiska to cały szereg różnego rodzaju działań zmierzających do naprawiania szkód wyrządzonych otoczeniu lub zasobom naturalnym, które są niezbędne we współczesnych czasach. Co dokładnie one obejmują? Jak możemy sami dbać o środowisko, a jak robione jest to na skalę globalną? Jeśli interesują cię kwestie ekologii, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.
Na czym polega ochrona środowiska?
Ochrona środowiska jest to całokształt działań zmierzających do naprawienia wyrządzonych szkód lub zapobiegających wyrządzeniu szkód fizycznemu otoczeniu lub zasobom naturalnym, jak też działania zmierzające do zmniejszenia ryzyka wystąpienia takich szkód, bądź zachęcające do efektywnego wykorzystywania zasobów naturalnych, w tym środki służące oszczędzaniu energii i stosowania odnawialnych źródeł energii.
Przeczytaj również: Dlaczego warto korzystać ze skupu złomu?
Polega ona przede wszystkim na:
- racjonalnym kształtowaniu środowiska i gospodarowaniu zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju,
- przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom,
- przywracaniu elementów przyrodniczych do stanu właściwego.
Z zagadnieniem ochrony środowiska wiążą się również takie kwestie jak edukacja ekologiczna, ekozarządzanie, wydajność w gospodarowaniu zasobami środowiska i minimalizacja zanieczyszczeń, odpowiedzialność środowiskowa oraz ekoetyka. W Polsce obowiązek ochrony środowiska jest regulowany poprzez ustawę Prawo ochrony środowiska, z 27 kwietnia 2001 roku.
Przeczytaj również: W jakim celu sporządza się opracowania przyrodnicze?
Kto zajmuje się ochroną środowiska?
Najważniejszych ustaleń, co do działań wiązanych z ochroną środowiska w Polsce, dokonuje Ministerstwo Środowiska. Inne instytucje krajowe, które działają w tym zakresie to Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska, Państwowa Rada Ochrony Przyrody i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przeczytaj również: W jaki sposób ulga termomodernizacyjna przyczynia się do ochrony środowiska?
Na poziome europejskim działa Europejska Agencja Środowiska, która pomaga państwom członkowskim Unii Europejskiej poprawiać stan środowiska w swoich krajach. Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych i Intergovernmental Panel on Climate Change to ogólnoświatowe organizacje monitorujące stan środowiska i wpływ człowieka na zmianę klimatu.
Ważną rolę spełniają również organizacje pozarządowe, takie jak:
- Greenpeace,
- Fundacja WWF,
- Liga Ochrony Przyrody,
- Klub Gaja,
- Polski Klub Ekologiczny,
- Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.
Jak chronić środowisko?
Jak dbać o środowisko, to pytanie, jakie zadaje sobie większość z nas. Niestety, jako jednostki mamy ograniczony, realny wpływ na poprawę stanu środowiska. Szczególnie ważne są działania podejmowane przez rządy różnych państw – dążenie do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz wynajdywanie alternatywnych sposobów pozyskiwania energii, przeciwdziałanie zanieczyszczeniom wód, tworzenie parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody, czy walka z kłusownictwem.
Niemniej, zwiększanie świadomości społeczeństwa i indywidualne działania również się liczą. Działania, które możemy podejmować każdego dnia, aby chronić środowisko to:
- segregacja śmieci – obecnie jest już niemal normą, warto jednak pamiętać o tym, że aby była ona skuteczna, należy dokładnie przestrzegać wytycznych. Te znajdziemy na przykład na stronie miasta;
- zmniejszenie produkcji odpadów – zamiast plastikowych torebek, używaj wielorazowych woreczków, kupuj ubrania z drugiej ręki, zamiast wyrzucać nieużywane przedmioty, oddawaj je lub nadawaj im inne przeznaczenie;
- oszczędzaj wodę;
- oszczędzaj prąd;
- korzystaj z komunikacji miejskiej zamiast jeździć samochodem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana